طلبه نوشت
نکات اخلاقی در صحیفه سجادیه

دوشنبه 13 خرداد 1398

نکات اخلاقی در صحیفه سجادیه

فرض کنید کلاغی خبر بیاورد؛ همکارتان به شما خیانت کرده. یا نه! باد به گوش‌تان برساند خواهرشوهرتان از شما بدگویی کرده است؛ چه واکنشی نشان می‌دهید؟

فرض کنید کلاغی خبر بیاورد؛ همکارتان به شما خیانت کرده. یا نه! باد به گوش‌تان برساند خواهرشوهرتان از شما بدگویی کرده است؛ چه واکنشی نشان می‌دهید؟
حالا اگر همسرتان نسبت به شما کم‌توجه و بی‌اعتنا باشد یا به تعبیر عامیانه به شما کم محلی کند چه؟
یا اگر مشکلی برایتان پیش بیاید و دوست صمیمی‌تان به جای همراهی و دلجویی، رابطه‌اش را با شما قطع کند چطور؟

پاسخ شما را نمی‌دانم اما من احتمالا در هر یک از این موقعیت‌ها واکنش متفاوتی خواهم داشت که به تناسب، ممکن است عصبی، پرخاشگرانه یا حتی تلافی‌جویانه باشد.

برای یافتن پاسخی منطبق بر آموزه‌های اسلامی به کتاب شریف صحیفه‌ی سجادیه رجوع می‌کنم. امام سجاد علیه السلام در فراز نهم از دعای 20* نکات جالبی را می‌‌فرمایند که برای علاقه‌مندان می‌تواند بسیار جالب توجه و تأمل‌برانگیز باشد:

1- با کسی که مرتکب خیانت شده، با راستی و پند و نصیحت رفتار شود.
2- دوری‌گزینی و فاصله گرفتن افراد، با نیکویی تلافی شود.
3- در برابر کوتاهیِ دیگران در بذلِ اموال، مقابله به مثل نشود.
4- با کسی که رابطه‌اش را قطع کرده، ارتباط برقرار شود.
5- برای مخالفت با غیبت شدن، ذکرِ خیرِ غیبت کننده گفته شود.
6- در برابر لطف و محبت، سپاسگزاری شود.
7- از بدی‌ چشم‌پوشی شود.

گفتنی است؛ نکات برشمرده، از ظاهر دعا برداشت شده و برای فهم دقیق مقصود امام علیه السلام، لازم است به کارشناسان دین و صاحبان فن مراجعه شود.

*«اللهم صل علی محمد و آله، و سدّدنی لان اعرض من غشنی بالنصح، و اجزی من هجرنی بالبر، و اثیب من حرمنی بالبذل، و اکافی من قطعنی بالصله، و اخالف من اغتابنی الی حسن الذکر، و ان اشکر الحسنه و اغضی عن السیئه»؛ پروردگارا! درود فرست بر محمد و آلش و مرا تایید کن که با هر کس که با من غش و خیانت کند، با نصیحت و راستی رفتار کنم وهر کس از من دوری کند به نیکویی تلافی کنم و به هر کس که مرا محروم کرد بذل و بخشش کرده و با هر کس از من قطع پیوند کند در مقابل، با او بپویوندم و به محبت بپردازم و هر کس مرا غیبت و بدگویی کند در مقابل به ذکر خیر یادش کنم و در مقابل نیکویی (خلق و خالق) سپاسگزاری نمایم و از بدی چشم پوشی کنم.

به قلم: مریم رشیدی