طلبه نوشت
در محضر استاد

سه شنبه 17 ارديبهشت 1398

در محضر استاد

استاد گرامیم در آستانه ماه مبارک رمضان برای قرب الهی ما، ایصال الی المطلوب نمودند و دست مارا گرفته قدم به قدم تا وصال حق رهنمون می شوند از آنجا که دوست دارم این شیرینی را شما نیز بچشید، بر این خوان دعوتید. ایشان نکاتی چند از محضر مرحوم استاد آیت‌الحق کشمیری برای آمادگی ورود به ضیافت ماه مبارک رمضان را برای ما بیان نمودند.

1. حتما دقایقی از ساعات رازآمیز روزه‌داری خود را به برترین عبادت اختصاص دهید و آن هم چیزی نیست جز « تفکر» . باخود وخدای خود خلوت‌کنید.خصوصاً به نوع رابطه حضرتش با خودتان بیندیشد امید که ابوابی از معرفت، به رویتان باز شود. خداوند در جای جای قرآن بشر را به تفکر و تعقل دعوت نموده و با استفهام او را به این کار واداشته است أَفَلَا تَعْقِلُونَ
چه زمانی از این ساعات بر ای این کار بهتر می یابید؟!

2. یکی از مهمترین حالتهای بندگی، خصوصا در ماه مبارک رمضان حالتی است نبی مکرم(ص) اسلام توصیه موکد نموده اند و آن « سجده طولانی» می‌باشد.
فقط خدا و اولیاء الهی می‌دانند هنگام سجده عبودیت، چه بارانی از ابر رحمت و چه برکاتی از عالم ربوبیت بر سرشما می بارد. حتماً در روز یک سجده طولانی داشته باشید.استاد فیاض بخش توصیه می کنند این سجده طولانی از قبل از نماز صبح شروع شود به طوری که در هنگام اذان در سجده باشید

3. آغاز ماه رمضان حتماً نیت کنید که فقط به‌خاطر خدا روزه بگیرید؛ فقط لله . آداب روزه داری را تا آنجا که نشاط دارید انجام دهید. کمیت گرا نباشید کیفیت جو باشید. (فقط) به دنبال ختم آیات وادعیه نباشید. درپی هضم آنها باشید. غذای اندک را خوب بجویید تا جزء جانتان شود. بزرگترین مشکل ما قشری نگری به دین و شریعت است. با خود فکر کنید: آنقدر در سال های قبل با ولعِ زیادخوانی، اعمال انجام دادید، به کجا رسیدید. معمولا گروه های متدین دچار این امر می شوند و گاهی فقط به دنبال قرائت و ختم های متعدد هستند بدون ذره ای تدبر و تامل!!!این ماه شاید تمرین خوبی باشد تا خود را این امر دور بداریم.

4. حتی المقدور بر سفره خانه خود افطار کنید حتی در مساجد افطار نکنید. بگذارید برکت افطار و دعای مستجاب لحظه افطار، به خانواده و خانه شما تعلق گیرد. به نظر بنده گاهی ورد لقمه های شبهه ناک در برخی مهمانی ها باعث تاریکی روح نیز می شود.

5. هنگام افطار دِلال کنید .

دلال چیست ؟
در اول دعای افتتاح عرض می کنیم «مدلاً علیک» دلال با کسر دال یعنی ناز کردن هنگام افطار برای خدا ناز کنید چون برایش روزه‌گرفتید و حضرتش خوان کرم گسترده
لقمه اول را نزدیک دهان ببرید اما نخورید و دعاکنید یعنی به خدا عرض کنید اگه حاجتم را بدهی افطار می کنم به این حالت «دلال» می‌گویند که معجزه میکند.

6. رمز ماندگاری در ضیافت الهی رمضان کیمیای « حُسن خلق » است.
با فرزندان؛ خویشان و دوستان خود با اکسیر حسن خلق ومهربانی برخورد‌کنید. همیشه خصوصاً در این ماه خوش برخورد باشید. لحظه عصبانیت و خشم شما، همان لحظه اخراج شما از این مهمانی الهی است. یکی از خطیبان می فرمودند دوستی که با پلیس بین الملل در ارتباط بود علت کاهش جرم در یک ماه سال درایران را از من جویا شد که تارخ مشخصی هم نبود !! پس از بررسی مشخص شد این ماه رمضان است .

7. کشتی رؤیایی رمضان، سوار بر امواج دریای «اشک» به ساحل نجات می رسد. از خدای سبحان در این ماه خصوصاً اسحار سحرآمیز آن، اشک و گریه درخواست کنید . البته شرط سحرخیزی واشک ریزی دل شکسته داشتن است، و حزن بر اباعبدالله الحسین علیه السلام، شرط شکسته‌دلی است.

8. از ابتدای ماه رمضان، باید هدف گذاری شما «لیلة القدر» باشد که جان جان رمضان است .در این خصوص سخن زیاد است لیکن «مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز» فقط سعی کنیم شب قدر در ما واقع شود نه درماه. البته این مراقبه همانطور که قبلا در نوشته ای اشاره کردم با ورد به رجب شروع می شود.
تو لیلة القبری برو تا لیلة القدری شوی
چون‌ قدر مر ارواح را کاشانه شو کاشانه شو

9. این ماه ماه «ربیع القرآن» است . در این بهار قرآنی، هرروز یک آیه را انتخاب کنید و تا افطار به طور متناوب تلاوت، و در پیرامون آن تدبر نمایید امید است دم دم افطار، آن آیه برای شما پرده از رخسار بردارد.


10. بالامام تمام الصلاة والصیام. در سراسر ماه رمضان، توجه شما به روزه‌دار حقیقی و انسان کامل یعنی وجود ذی‌جود حجة بن الحجج البالغة (عج) نمی‌بایست منقطع شود .روزه و نماز و بندگی شما از کانال آن حضرت به بارگاه باری تعالی بار می‌یابد.

به قلم: طیبه نوحی