طلبه نوشت
عروس ربیع

یکشنبه 27 آبان 1397

عروس ربیع

چه فرقی می‌کند برای من که زن مسلمانی هستم. مهم این است که شما اولین بانویی بودید که به رسالت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم ایمان آوردید. اولین بانویی بودید که نماز خواندید. اولین بانویی که به ولایت ایمان آوردید. از دست پیامبر صل الله علیه و آله و سلم انگور بهشتی خوردید. پیامبر صل الله علیه و آله و سلم شما را برترین مادر مومنان معرفی کرده است.

سلام بانو!

ناگفته‌هایی از زندگی شما در لابلای صفحات تاریخ جا مانده است و چه بهتر که در دهم ربیع‌الاول که روز پیوند شما با پیامبر صل الله علیه و آله و سلم است، این مُهر گشوده شود. نام عشق شما به میان آمد. پیامبر صل الله علیه و آله و سلم را می گویم

همان جوان هاشمی که دل در گرو او داشتید. شما ثروتمندترین بانوی دوران خود بودید که با عقل و درایت آنچه از پدر دلاورتان به ارث مانده بود را در جهت اشتغال جوانان به تجارت صرف کردید. آوازه‌ی شما در سراسر حجاز پیچیده بود و اشراف در آرزوی ازدواج با فرزانه‌ی قریش بودند. آنقدر پاک و عفیف بودید که در دوران جاهلی به طاهره و سیده زنان قریش شهرت داشتید. اما خدا می‌داند که در آن جوان هاشمی چه دیده بودید که دلباخته‌ی او شدید و وقتی به واسطه‌ی بانوی نیکوکاری به نام نفیسه با "امین قریش" دیدار داشتید به او گفتید که کنیز شما خدیجه با تمام ثروتش و آنچه در تصرف اوست، از آن شماست. در علت درخواست ازدواج به "صفیه" -عمه‌ی پیامبر صل‌ الله علیه و آله و سلم- گفته بودید: من یقین دارم او از سوی خداوند عالمیان مورد تایید است.

آن زمان که این جمله را گفتید می‌دانستید که شما هم مورد تایید خداوند هستید و در آینده همان پروردگار، پیغام سلام خود را از طریق همین همسر به شما خواهد رساند. می‌دانستید که پیامبر صل الله علیه و آله و سلم روزی خواهد گفت که: خداوند با خدیجه بر فرشتگان مباهات می‌کند.

اما بانو افسوس که در سطرهای برگ‌های کتاب تاریخ، پیرامون احوالات شما پیش از ازدواج، سن و سال و فرزندان دیگرتان با اختلاف نظر و شاید هم جفاگونه، جملاتی بیان شده است.

اما چه فرقی می‌کند برای من که زن مسلمانی هستم. مهم این است که شما اولین بانویی بودید که به رسالت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم ایمان آوردید. اولین بانویی بودید که نماز خواندید. اولین بانویی که به ولایت ایمان آوردید. از دست پیامبر صل الله علیه و آله و سلم انگور بهشتی خوردید. پیامبر صل الله علیه و آله و سلم شما را برترین مادر مومنان معرفی کرده است.

شما بیست و پنج سال با پیامبر صل الله علیه و آله و سلم انس داشتید و ستاره‌ی فروزان زندگی همسرتان بودید. شما همسر و هم‌سِر، جزو چهار زن برتر بهشتی و مادر کوثر بودید. افسوس که عمر مادری‌تان در حق دخترتان کوتاه بود و عمر دختر هم…

 دهم رمضان سال دهم بعثت که به دیدار پروردگار رفتید، می‌دانید که سال غم و اندوه پیامبر صل الله علیه و آله و سلم شد. آنقدر دل‌تنگ شما بود که گمان می‌رفت به سلامتی‌شان صدمه وارد شود. و تا آخر عمر آنقدر از شما یاد می‌کردند که موجب حسادت دیگران می‌شد.

و آن یار عاشق پس از فتح مکه به رسم وفا به کنار مزار شما آمدند و خیمه زدند.  شما مایه‌ی افتخار زنان عالم بودید و هستید. با دستانم گوشه‌ی چادرتان را می‌گیرم، مرا هم با خود همراه کنید تا گوشه‌ای از معرفت شما را بدست آورم. برای تمام بانوان دعا کنید مادر