طلبه نوشت
رنگ صورتی مهربان

سه شنبه 22 آبان 1397

رنگ صورتی مهربان

از نگاه تو زندگی چه رنگی است؛ سیاه، سفید، خاکستری، یا…؟

از نگاه تو زندگی چه رنگی است؛ سیاه، سفید، خاکستری، یا…؟

از نگاه من زندگی ترکیبی است از مجموعه‌ی رنگ‌ها؛ سیاه و سفید و خاکستری و صورتی و آبی و قرمز و سبز و زرد و … .  و هیچ ترکیبِ رنگی، دیگر فقط سیاه یا فقط سفید نیست.

روزی که آقا رضا مسافرت بود و جمیله‌خانوم به خاطر پیدا نکردن پوشک برای نازنین، مضطرب و غمگین؛ شاید زندگی به نظرش  سیاه می‌آمد وقتی اما مرد همسایه ماشینش را سوار شد و تمام شهر را گشت تا جمیله‌خانوم را از نگرانی درآورد، زندگی سبز فسفری خوشرنگ بود.

یا آن روز که دکتر بعد از ماه‌ها چشم‌انتظاری، جنین شش ماهه‌ی میتراخانوم را مرده از شکمش بیرون کشید، برای میترا شاید زندگی تیره‌ترین رنگ ممکن را به خود گرفته بود اما دلداری‌های مادر و خواهرهای شوهرش که به او میگفتند:« امیدت به خدا باشد عروس‌خانوم! به زودی دوباره مادر خواهی شد و کودک دلبندت را در آغوش خواهی گرفت»  روز سیاهش را به شبِ صورتیِ کم‌رنگ بدل کرد.

یا آن شب که سیما شرمنده و خجالت‌زده با خواهرش تماس گرفت و مبلغ کمی قرض خواست ولی موقع واریز شوهر خواهرش، جعفرخان دوبرابر مبلغ را به عنوان هدیه به حسابش ریخت؛ زندگی آبی بود.

این روزها اخبار متناقضی از شرایط  بحرانی اقتصاد و سیاست به گوش می‌رسد و زندگی برای خیلی‌هامان سیاهِ پرکلاغی جلوه می‌کند، این اما فقط، بخش بولد شده‌ی زندگی است که بر حسب اتفاق، آگاهانه یا ناآگاهانه، توسط رسانه‌های دوست و معاند برای‌مان گزارش می‌شود تا خواسته و ناخواسته، روح ناامیدی و استیصال را به جامعه‌ تزریق کند. حقیقت زندگی اما جز این است. رنگهای شاد و پرنشاط زیادی پیرامون‌مان هست که هر کدام به تنهایی قادر است بوم سیاهِ زندگی‌مان را رنگی شاد و چشم‌نواز بزند. رنگ‌هایی مثل رنگِ سبز دستگیری، رنگ آبی سخاوت یا رنگ صورتیِ مهربانی.

http://paeiz.kowsarblog.ir/

برچسب ها: منتخب روز